چاپ سه بعدی اسکچاپ
پرینت سه بعدی مدل در اسکچ آپ
5 دی 1396
20 نرم افزار برتر رایگان پرینت سه بعدی
20 نرم افزار برتر رایگان پرینت سه بعدی
5 دی 1396
نمایش همه
راهکار رندر سریع

راهکار-رندر-سریع

راهکار رندر سریع

 

رندر فارم چیست؟

رندر فارم (مزرعه رندرگیری) «گروهی از رایانه ­های شبکه شده است که از آن­ها برای رندر کردن تصاویر استفاده می‌شود و معمولاً برای تولید فیلم‌های انیمیشنی کامپیوتری ، پروژه های معماری وانجام محاسبات سنگین از آن‌ها بهره می‌گیرند.»

در متن پیش رو رندر کردن را برای شما تعریف می‌کنیم تا اطلاعات حداقلی در مورد این کار داشته باشید و بدانید در چه مواردی از آن استفاده می‌گردد

 

رندر ماشین سه بعدی

خودروی رندر شده، از حالت وایرفریم به حالت تکسچر داده شده

 

رندرینگ، آش کشک خاله

رندرینگ همان آش کشک خاله‌ای است که هرکسی باید آخر پروژه انجام دهد، تا ساعت‌ها زحمت و کار بی‌وقفه‌اش به ثمر بنشیند. مشکل رندرینگ که داد همه را درآورده این است؛ که هر چیز کوچک و جزئی که در تصویر نهایی یا مراحل رندرینگ قابل‌مشاهده است-  حجم ‌های هندسی، متریال(بافت سطح)، نورپردازی و سایه گذاری- حتی اگر یک فریم باشد، بسته به پیچیدگی آن ممکن است به زمان رندرینگ چند میلی‌ثانیه، چند ثانیه، چند دقیقه و حتی چندین ساعت اضافه کند.

 

حجم هندسی رندر شده

حجم هندسی رندر شده

 

دردسری که فرآیند رندرینگ با خود می‌آورد با رندر فارم قابل‌حل است. رندر فارم­ها در صنعت انیمیشن و سه‌بعدی بسیار ارزشمند هستند. این موضوع زمانی ارزشش را نشان میدهد، که در تصاویر خلق‌شده توسط کامپیوتر، باید طوری به نظر برسند که انگار در دنیای واقعی وجود دارند.

شاید اضافه شدن چند دقیقه به فرایند رندرینگ خیلی به چشم نیاید اما اگر حداقل‌ها را هم در نظر بگیریم فیلم‌های مدرن و برنامه‌های تلویزیونی امروزی دارای 24 فریم در هر ثانیه هستند که باعث می‌شود زمان رندر کردن آن‌ها به‌طور وحشتناکی بالا رود. این مدت‌زمان به قابلیت سیستمی که عمل رندرینگ در آن انجام می‌شود، رندر کننده یا شرکتی که این کار را انجام می‌دهد نیز مرتبط است. این را در نظر داشته باشید که اگر می‌خواهید کارتان به‌اصطلاح باقلوا شود چه بخواهید چه نخواهید باید مدت‌زمان اضافه برای رندرینگ را به جان بخرید و همانطور که می­دانید «زمان» اغلب در کنار «پول» می‌آید. دردسری که فرآیند رندرینگ با خود می‌آورد با رندر فارم قابل‌حل است. رندر فارم­ها در صنعت پویاسازی سه‌بعدی بسیار ارزشمند هستند. این ارزشمندی به‌ویژه در تصاویر خلق‌شده توسط کامپیوتر بیشتر است چرا­که باید طوری به نظر برسند که انگار در دنیای واقعی وجود دارند.

 

رندر ارزان

زمان= پول

 

Hyperion: رندرینگ در مقیاس بزرگ و مشکل نورپردازی

6قهرمان بزرگ (6 Big Hero):Baymax و تیم


6قهرمان بزرگ (6 Big Hero):Baymax و تیم ( منبع تصویر Escapist Magazine)

 

در پروژه‌هایی با مقیاس بزرگ مثل انیمیشن‌های جدید شرکت دیزنی، مقیاس رندر فارم­هایی که از آن‌ها استفاده می‌کنند، مافوق تصور است. Engadget، که یک سایت نقد و بررسی است، می‌گوید شرکت دیزنی به‌منظور ساخت انیمیشن6  قهرمان بزرگ (2014) مجبور به ساخت موتور رندر جدیدی از بای بـســم الله تا تای تـمّــت شد. این موتور رندر، مسئول انجام  تمام افکت‌های محیطی مهم است یعنی کاری که برای انجام آن 55 رندر فارم هزار هسته‌ای که در 4 مکان جغرافیایی قرار دارند لازم است.

بر اساس گفته‌های مدیر ارشد فناوری دیزنی،Andy HendricksonT،Hyperion  آن‌قدر قوی است که می‌تواند انیمیشن  گیسو بلند (2010, Tangled) را از ابتدا به مدت ده روز رندر کند. این قدرت خارق‌العاده‌ای برای یک رندر کننده است به‌ویژه اینکه انیمیشن گیسو بلند فقط 4 سال قبل از6  قهرمان بزرگ  تولید شد. خوشبختانه شرکت دیزنی در وب‌سایت خود، یک صفحه به‌تنهایی به این رندر کننده اختصاص داده است. قطعاً لازم نیست شرکت چندین میلیاردی داشته باشید تا بتوانید تأثیر زیاد نورپردازی را در مدت‌زمان رندرینگ درک کنید. یک انیماتور یا مدل‌ساز مبتدی هم بالاخره متوجه می‌شود که یک نورپردازی تقریباً پیشرفته چه تفاوت شگفت‌انگیزی می‌تواند ایجاد کند.

لازم نیست شرکت چندین میلیاردی داشته باشید تا بتوانید تأثیر زیاد نورپردازی را در مدت‌زمان رندرینگ  درک کنید. یک انیماتور یا مدل‌ساز مبتدی هم بالاخره متوجه می‌شود که یک نورپردازی تقریباً پیشرفته چه تفاوت شگفت‌انگیزی می‌تواند ایجاد کند

 

زیبایی بصری انیمیشن موانا به دلیل استفاده از Hyperion

کمتر از دو سال پیش موانا (2016Moana,) تولید شد که یکی از کارهای فوق‌العاده و سخت شرکت دیزنی در سال‌های اخیر بوده است. قدرت محض Hyperion در نورپردازی ویژه‌ی این فیلم بسیار مشخص است. Hyperion نمای جزیره را بسیار خیره‌کننده خلق کرده است.  غروب خورشید بسیار زیبا، انعکاس آب CGI (تصاویر تولیدشده توسط کامپیوترComputer Generated Imagery-) حیرت‌برانگیز که هرکسی را وادار می‌کند بخواهد در آن شیرجه بزند؛ همه و همه نتیجه‌ی استفاده از این رندر کننده‌ی فوق‌العاده است.

البته ما به شما پیشنهاد نمی‌کنیم مثل کاراکتر Tai در انیمیشن Digimon (2000The Movie,) که وارد صفحه‌نمایش کامپیوترش شد داخل دریایی که در انیمیشن مواناست بپرید مگر اینکه آن­قدر خوش‌شانس باشید که وسط اتاق نشیمن یک استخر بادی کم‌عمق با آب درخشان داشته باشید.

 

انیمیشن موانا شرکت دیزنی

انیمیشن موانا شرکت دیزنی، منبع تصویر: Awardsdaily

 

خب، رندر فارم عالیه اما چرا باید ازش استفاده کنم؟

 

وقت-طلاست

وقت طلاست

1.در زمان صرفه‌جویی می‌کند: اگر خالق انیمیشن هستید و  یک کامپیوتر دارید باید بدانید که عمل رندر کردن، صرف‌نظر از اینکه چقدر حواستان به تعداد پُلیگان های انیمیشن­تان بوده و یا چقدر در بهینه‌سازی صحنه وسواس به خرج دادید، ساعات و روزهای زیادی از زندگی شما را می‌خورد. این معادل زمانی است که می‌توانستید روی جنبه‌های دیگر کارتان تمرکز کنید. انجام دادن رندرهای آزمایشی وقت‌گیر یا انجام کل کار توسط رندر فارم ها مدت‌زمان خیلی زیادی برایتان می‌خرد.

2.به شما امکان بهینه‌سازی بیشتری می‌دهد: فرض کنید کاراکتر یا محیطی طراحی می‌کنید که می‌دانید حیرت‌انگیز خواهد شد اما بعداً متوجه می‌شوید که نه زمان و نه قدرت سیستمی کافی برای تبدیل ویژگی بصری نهایی کار آن‌طور که بایدوشاید را ندارید. استفاده از رندر فارم به شما زمان زیادی برای کار بر روی پروژه و یا بهبود هر جنبه‌ای از آن می‌دهد که به نظر شما یا کارفرمای شما ضروری است.

3.گزینه‌های بیشتری برای نورپردازی در اختیار شما قرار می‌دهد: فرایند پویای نورپردازی صحنه‌ی شما را طوری تغییر می‌دهد، که گویی در دنیای واقعی هستید. ازآنجایی‌که نورپردازی به محاسبات زیاد و پیچیده‌ی ریاضی نیاز دارد تا تعامل بین فوتون‌های نور و اشیا با بافت، شفافیت و مقیاس متفاوت را شبیه‌سازی کند؛ انجام این کار با استفاده از یک کامپیوتر به انرژی زیادی احتیاج دارد. رندر فارم ها قدرت، سرعت و مقیاس را باهم ارائه می‌دهند.مثل تصاویر خوب یا بد تولیدشده توسط کامپیوتر، نورپردازی نیز اگر عالی باشد به نظر مخاطب نمی‌آید اما اگر بد باشد بیشتر از هر چیز دیگر جلب‌توجه می‌کند و بیننده را از دیدن جنبه‌های مهم دیگر غافل می‌کند.

 

برنامه‌ریزی برای تهیه‌ی رندر فارم

بهترین کار این است که اگر به رندر فارم احتیاج دارید از ابتدای کار به فکر آن باشید. اگر زمان کافی برای رندرکردن دارید لازم است برآورد هزینه کنید. اگر برای کارفرما کار انجام می‌دهید باید  او را از جزییات کار مطلع سازید و بر اساس مبلغ پرداختی برنامه‌ریزی کنید. اگر نمی‌توانند یا نمی‌خواهند مبلغ موردنیاز را بپردازند شاید لازم شود وقت بیشتری از آن‌ها بگیرید. اگر هیچ‌یک از این گزینه‌ها عملی نبود لازم است کمی رویکرد فنی‌تری نسبت به کیفیت رندر پروژه، سطح پیچیدگی صحنه که شامل تعداد پُلیگان ها و بافت اشیا گرفته تا کیفیت کلی تابش نور و میزان نورپردازی موردنیاز می باشد، را در نظر داشته باشید.

 

چک لیست

 

چرا باید با swan3d رندر کنم و چقدر هزینه دارد؟

قطعاً استفاده از رندر فارم مثل اغلب چیزهای دیگر رایگان نیست و پولی که صرف می‌کنید بی‌دلیل نیست و در مقابلش خدمات خوبی می‌گیرید. خودتان حساب کنید قبض برق ما که برای استفاده از سیستم بسیار قدرتمندی که در اختیارتان قرار میدهیم به‌صورت 24 ساعت در روز و 7 روز در هفته استفاده می‌کنیم و هزینه های تامین و نگهداری و …. چقدر می‌شود. همه‌ی این امکانات برای رضایت شما از کیفیت نتیجه نهایی پروژه فراهم‌شده است. با تمام این حرف‌ها، شما می‌توانید قبل از اینکه پروژه‌تان را به ما بسپارید از ما تست رندر بخواهید. حتی می‌توانید هزینه‌ی موردنیاز برای رندر پروژه‌تان را بر اساس مشخصات سیستم خودتان، میانگین زمان برای رندر هر فریم و سطح اولویتی که می‌خواهید پروژه‌تان بر اساس آن انجام شود تخمین بزنید. اینکه در کجای دنیا قرار دارید تا بتوانید از رندر فارم­های ما استفاده کنید مهم نیست و اگر به مشکلی برخورد کنید همیشه در دسترس هستیم.

پرداخت پول برای استفاده از رندر فارم، صرف هزینه برای صرفه‌جویی در زمان است و زمان یکی از منابع بسیار مهم و ارزشمند، به‌ویژه برای تجارت‌هایی است که موعد تحویل پروژه برای آن‌ها غیرقابل تغییر است. در خیلی از موارد حتی شما تجهیزات کافی برای رندرگیری را هم در دسترس ندارید که پروژه خود را تحویل یا ارائه دهید.

پرداخت پول برای استفاده از رندر فارم، صرف هزینه برای صرفه‌جویی در زمان است و زمان یکی از منابع بسیار مهم و ارزشمند است

 

 

 

اگر هنوز هم مطمئن نیستید که از رندر فارم ما استفاده کنید یا نه می‌توانیم به شما کمک کنیم تردیدتان برطرف شود.

6 Comments

 1. yousof گفت:

  سلام وقت بخیر.من کارم دکوراسیون داخلیه.بیشتر کارهای چوبی.ایا سیستم رندرینگ شما میتونه برای کار مجموعه ما مفید باشه…

  • مصطفی ایزدی گفت:

   سلام
   متشکرم
   بله در زمینه های مختلفی می تونیم در خدمتتون باشیم
   طراحی،سه بعدی سازی ، …. و در نهایت رندرفارمون رو می تونیم در اختیارتون بذاریم و پروژهای تونو با رندرفارم ما رندر بگیرید
   همون طور که در توضیحات می بینید هم با سرعت فوق العاده بالاتری می تونید رندر بگیرید هم کیفیت را خیلی فراتر از تصور بالا ببرید
   در قسمت “محاسبه تقریبی خدمات رندر فارم” شما مشخصات سیستم خود را وارد کنید و یک فایل را که از قبل رندر گرفته ای زمان آن را هم وارد کنید، خواهید دید چقدر زمان کاهش پیدا خواهد کرد و از نظر هزینه هم می توانید بررسی کنید که اگه خودتان رندر بگیرید برای شما به صرفه تر خواهد بود یا اگر مرحله رندر را به رندرفارم ما بسپارید

 2. yousof گفت:

  و اینکه تعرفه قیمتها چطوری محاسبه میشه؟

  • مصطفی ایزدی گفت:

   به میزان مصرف گیگاهرتز سی پیو های ما بستگی دارد. که همانطور که در پاسخ قبل اشاره کردم می توانید با رندر یک پروژه در سیستم خود و وارد کردم مشخصات در قسمت “محاسبه تقریبی خدمات رندر فارم” (در پایین همین مقاله) متوجه هزینه و زمان بشوید

 3. مهمان گفت:

  اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه راهنماییم کنید؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *