رعایت نکات در نرم افزار سه بعدی برای پرینت سه بعدی
نکات در نرم افزار سه بعدی
13 تیر 1395
راهکار رندر سریع
راهکار رندر سریع
13 تیر 1395
نمایش همه
چاپ سه بعدی اسکچاپ

پرینت سه بعدی اسکچآپ

پرینت سه بعدی مدل در اسکچ آپ

  اگر چه این نرم افزار برای ساخت مدل ها به صورت سریع ساخته شده است ولی اگر به طور اصولی بر روی مدل کار شود مشکلی در پرینت سه بعدی نخواهید داشت   خیلی از نکاتی که گفته می شود دقیقا شبیه بقیه نرم افزارهای سه بعدی است که در بخش آموزشی “نکات در نرم افزار سه بعدی” نوشته شده است اما با توجه به در خواست دوستان برای نرم افزار اسکچآپ sketchup آموزش جداگانه ای نوشته شد.

  • همواری انحنا :

رعایت نکردن این مورد کیفیت مدل را پایین می آورد ولی مدل سه بعدی، شکل کلی را حفظ خواهد کرد

انحنای ناهموار اسکچاپ

این مدل همان طور که دیده می شود از کیفیت پایین برخوردار است چون یک انحنایی ناهموار و دندانه دار است و باید تعداد divide های آن بیشتر شود تا انحنایی کاملا هموار داشته باشد. برای این کار روی منحنی رسم شده کلیک راست کنید و divide را انتخاب کنید و نشانگر را جابجا کنید تا تعداد تقسیمات به بیشترین مقدار برسد یا عدد نشان داده شده در تصویر زیر به 100 برسد.

افزایش دستی انحنا اسکچآپ

در نهایت کلیک کنید تا تایید شود. حال انحنایی همانند تصویر زیر هموار خواهیم داشت:

انحنای هموار اسکچ آپ

یا یه جای روش بالا برای افزایش همواری انحنا از وارد کردن عدد بعد از انتخاب divide استفاده کنید که کیفیت را هم می توانید بالا تر از 100 ببرید:

انحنای بسیار هموار اسکچآپ

و در نهابت کلید اینتر را بزنید تا نتیجه هموارسازی را ببینید.   در تصویر زیر دو مدل انحنایی ناهموار (آبی رنگ ) و هموار (سیاه رنگ) را برای درک بهتر مطلب، کنار یکدیگر به نمایش در آورده شد:

همواری و ناهمواری اسکچاپ

حال برای مدل سه بعدی (در این آموزش فقط استوانه توضیح داده خواهد شد): دقیقا مانند مدل دو بعدی بر روی لبه ها کلیک راست می کنید و گزینه divide را انتخاب کنید و مقدار آن را به بیشترین حد ممکن تغییر دهید و در نهایت کلیک کنید تا مقدار تایید شود.

ناهمواری سه بعدی اسکچآپ

بعد از افزایش divide تصویر زیر را خواهید داشت:

همواری سه بعدی اسکچ آپ

حال به جسم حجم داده می شود: در تصویر زیر استوانه سمت چپ مدل ناهمواری و استوانه سمت راست مدلی همواری است:

همواری و ناهمواری سه بعدی اسکچآپ

  • ضخامت :

مدل ها حتما باید دارای ضخامت باشند و در بعضی موارد یک فضای بسته ایجاد می کنند تا مدلی سه بعدی یا آبجکت سه بعدی برای پرینت سه بعدی کاملا قابل پیشبینی باشد مثل استوانه بالا در مدل استوانه ای که ساخته شده است یک مدل بسته به حساب می آید و مشکلی پیش نخواهد آمد در واقع چون یک مدل به ضخامت قطرش است. اما اگر بخواهیم در قسمتی از آن بریدگی یا سوراخی ایجاد کنید حتی این سوراخ یا درز  (شاید به اشتباه) بسیار ریز باشد: پرینتر سه بعدی چه کاری خواهد کرد؟ واقعیت این هست که دیگر پرینتر سه بعدی زبان شما را متوجه نمی شود و کار خودش را می کند. این مدل از نظر پرینتر سه بعدی چند صفحه باز است که  در کنار هم قرار گرفته اند که هیچ ضخامتی ندارند و فضای بسته ای هم نیستند و کاملا غیر قابل پیشبینی است. باید این مدل را طوری بسازید که به همه قسمت های آن ضخامت بالا 0.6 میلیمتر بدهید (البته برای اطمینان ضخامت بالای 0.8 میلی متر) یعنی ماکت ای که می خواهید پرینت سه بعدی بگیرید بعد از اسکیل کلی، دیواره ای به ضخامت کمتر از 0.6 میلی متر نداشته باشد.

  مدل بدون ضخامت اسکچ آپ

برای ضخامت دادن بستگی به خلاقیت خودتان دارد. در تصویر زیر به مدل سه بعدی  ضخامت مناسب داده شده است:

ضخامت در اسکچاپ

تصویر زیر مدل سه بعدی  بالا در حالت سیمی، برای دیده شدن بهتر ضخامت در جسم :

مدل سیمی ضخامت اسکچ آپ

  • بردار نرمال هر صفحه :

دقت کنید که هر صفحه ای که در نرم افزار های سه بعدی می سازید دارای “پشت” و “رو” هست. و مهم است که همه صفحاتی که کنار هم قرار می گیرند در حالت پشت هستند یا در حالت رو! در نرم افزار اسکچاپ در حالت پیش فرض “رو” با رنگ سفید و “پشت” با رنگ خاکستری نمایش داده می شود. در مدل استوانه بالا کاملا این نکته رعایت شده بود، حال در تصویر زیر، مشکل صفحه های پشت و رو در کنار هم را نشان داده شد:

مشکل بردار نرمال مدل در اسکچ آپ

در مدل سه بعدی بالا دو صفحه دیده می شود که نرمال آنها دارای مشکل است یا در واقع دو صفحه در حالت “پشت” کنار بقیه صفحه هایی در حالت “رو” قرار گرفته اند. برای تغییر نرمال هر صفحه، بر روی آن صفحه کلیک راست کنید و گزینه reverse faces را انتخاب کنید تا بردار نرمال آن برگردد:

رفع مشکل بردار نرمال اسکچ آپ

  • صفحه ها روی هم قرار نگیرند :

نمایش روی هم قرار گرفتگی اسکچآپ

در تصویر بالا می خواهیم در پوش را بر روی دهانه بگذاریم اما در تصویر زیر درپوش بر روی دهانه به شکل اشتباه قرار داده شده است که می بینید تعدادی از صفحات بر روی هم قرار گرفته اند. در این حالت هم پرینتر سه بعدی کار خودش را می کند و در واقع مدل دلخواه شما را نخواهد ساخت

روی هم قرار گرفتگی صفحات اسکچآپ

  یا باید دقت زیادی به خرج دهید یا برای آنکه روی هم قرار گرفتن صفحات مهم نباشد دو راه حل دارید:

الف: هر قسمت را به یک گروه تبدیل کنید (مثلا در مدل بالا درپوش یک گروه و بدنه یک گروه دیگر)

ب : از ابزار های ترکیب کننده (اعمال جمع بولی) استفاده کنید که در آدرس زیر هستند :

Tools -> Solid tools

و در نهایت

چگونه متوجه شوید مدل با چه کیفیتی پرینت سه بعدی خواهد شد :

کل مدل ها را انتخاب کنید و بر روی آن کلیک راست کنید و گزینه soften/smooth edges را انتخاب کنید

نمایش حالت پرینت سه بعدی اسکچآپ

در پنجره باز شده ریل angel between normals را بر روی صفر قرار دهید و دو گزینه smooth normal و soften coplanar را از حالت انتخاب خارج کنید.

نمایش حالت واقعی مدل اسکچ آپ

مدلی که می بینید از لحاظ همواری همان مدلی خواهد بود که پرینت گرفته می شود این شامل اشتباهات ضخامت و از هم گسستگی مدل و … نمی شود

شرکت قو  قادر هست مدل هایی را که شما در نرم افزار اسکچآپ یا هر نرم افزار سه بعدی دیگری ساخته اید و این نکات را رعایت نکرده اید، برای شما به بهترین شکل ممکن ویرایش و پرینت سه بعدی آن را تحویل شما نماید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *